'Faytona binme atlar ölüyor'


Bu makale 2017-08-30 20:18:43 eklenmiş ve 410 kez görüntülenmiştir.
Yumoş_Minik Tekbaş

At, toynaklıların tek parmaklılar alt takımından olan memeli bir hayvan türüdür. Atın erkeğine aygır, dişisine kısrak ve yavrusuna tay denilir. Atların yerden yüksekliği cinslerine göre değişmekle birlikte, genelde omuz başında 1,3 metre ile 1,7 metre arasındadır. Atın derisi kısa ve parlak kıllarla kaplıdır. Kılların rengine göre: Kırmızımsı renkte olanına doru, siyah renklisine yağız, gri-beyaz renkte olanına kır, koyu kırmızı renkte olanına ise al denir. Atın başı gövdesine oranla oldukça küçüktür ve aşağı doğru uzuncadır. 

***

Bozkırda yaşayan yılkı atları da yabandır, devlet geçtiğimiz gün ilan açarak, bunları yakalayanlara yüksek ücretle maaş vereceğini duyurmuştu. 

Teknoloji ilerledi. Halen gelişmekte olan ülkelerde yoksul kesim tarafından atlar, katırlar ve eşekler yük çekmekte kullanılıyor. Yükü arabaya koyarken insafsızca koyuyor, atın çekmesi içinde sürekli kırbaçlıyor. Bunu denetleyen bugüne kadar hiçbir merci  olmadı. 

Yaşlanıp çaptan düşen at, eşek, katır ise bir köşede kesilerek, mezbahanelere satıldı. 

***

Bir aracın (belkide defalarca tekrarlanan) at’a çarpmasıyla ölümle sonuçlanan bu olay, Adana Büyükşehir Belediye başkanı Hüseyin Sözlü’nün dikkatini çekti. 

19 Ağustos günü meydana gelen kazayı twitter hesabında;  “Hüseyin Sözlü‏Onaylanmış hesap @HuseyinSozlu 19 Ağustos

"Dün yaşanan bu olay bizleri derinden üzmüştür. Bugünden itibaren Adana'da Atlarımıza işkence edilerek yük taşınmasını yasaklıyoruz. “ 1462 kişi teşekkürlerini sunmuş, 443 kişi ise twitlemiş.  44 kişi de yorum yazmış. 

 Hüseyin Sözlü; Adana’da atların yük taşımasını yasakladı, haberi yayımlandı. Haber; “Başkan Sözlü, sosyal medya hesabı üzerinden aracın çarptığı atın yere düştüğü görüntüleri "Dün yaşanan bu olay bizleri derinden üzmüştür. Bugünden itibaren Adana'da atlarımıza işkence edilerek yük taşınmasını yasaklıyoruz" açıklamasıyla paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde hayvanseverlerin başlattığı "Faytona binme atlar ölüyor" kampanyasına destek vererek elektrikli faytonla Adana turu atan Başkan Sözlü'nün kentteki atlara ağır yük taşıtılmasını yasaklaması hayvan severler tarafından büyük takdir gördü.”

Darısı diğer belediyelere olsun, kamu gücü şart.

***

Dünyanın her yerinde hayvanlar şiddet görüyor, en gelişmişi, en gelişmemişinde de. 

Bu açıdan Singapur’u kutluyorum. Adamlar nasıl bir şehir yaratmış? Dünya sadece biz insanlar için değil, bu canlılar içinde yaratılmış. Birlikte iç içe paylaşmışlar. 

Singapur; Güneydoğu Asya'da Malezya ile Endonezya arasında bir ada devlettir. Aslında 60 kadar adadan oluşmaktadır ama Singapur'u ziyaret edenlerin %99.99'u sadece ana adada kalır. Diğer adalarda endüstri varken, ana ada düzenli ve yeşildir. Yemyeşil bir şehir oluşturmuşlar. 

 

NTV’de belgeseli var, bakın ve izleyin. Ben gıpta ettim. 

Neden Adana’da böyle bir şehir olmasın. Her şey canlılar düşünülerek tasarlanmış ve hayata geçirilmiş.

İlk adımı başkan Hüseyin Sözlü atmış, bunun gerisi gelmeli, at arabalarını kullanan arabacılarla bir araya gelmeli, alternatif iş önermeleri sunmalı. Atlara yük bindirilmesi yasaklandı. Ya sonra ne olacak? Takibi yapılacak mı? 

Geçtiğimiz haftada gelin ve damadı akülü faytonla nikah dairesine götürdü. Güzel bir haberdi.

Bu akülü araçlardan da bu at sahiplerine verilse onlarda kazandıkça belediyeye ödemelerini yapsalar, müthiş haber olur. Şehir kirlilikten kurtulur. 

O zaman atlar gerçekten kurtulur, başkan diğer belediye başkanlarıylada temasa geçerek, bir aktivst başkanımız olur fena mı? Çözüm önerilerini sunar, atlara yapılan işkencelerde son bulur… 

***

Zalim yöneticiler için, göz yuman yöneticiler için yaşasın cehennem, diyorum. Yönetici konumunda olan bütün başkanlar ağaçtan bir yaprak dahi düşse, sorumlu olduklarını unutmasınlar.  

Adana şanslı, duyarlı bir belediye başkanına sahibiz…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler