Yıkılan Binalar


Bu makale 2017-11-30 21:40:45 eklenmiş ve 271 kez görüntülenmiştir.
Fatih Tekbaş

Son zamanlarda sıklıkla duyulan bir kavram olan kentsel dönüşüm, kentlerde depreme dayanıksız ve eski olan binalarda yaşayanlara sağlıklı bir konut avantajının sağlanmasıdır. Bu binalar, devlet desteği ile yıkılmakta ve yeniden inşa edilmektedir. 

 

Kentsel dönüşüm sadece depreme dayanıksız olan binaların yıkılıp yeniden yapılmasını kapsamamaktadır. Dönüşüm sürecine kentin çehresinin değiştirilmesi de dahildir. Özellikle büyük göç dalgaları ile karşılaşan büyükşehirlerde çarpık kentleşme çok yoğun olarak görülmekte, bu da hem altyapı sorununa neden olmakta hem de kentin görüntüsünü olumsuz etkilemektedir. Kalitesiz malzemelerin kullanılması ve hatalı çalışmalar sonucu riskli binalar ortaya çıkarken, insan hayatı da tehlike altına girmektedir. Bu tip yerleşim yerlerinde kentsel dönüşüm planları uygulanmaktadır. 

 

Öncelikle kentsel dönüşümün binaların ıslah edilmesi ve yaşanabilir yapıların ortaya çıkmasını sağladığı bilinmelidir. Dönüşüm çalışmaları, ilgili yasa çerçevesinde gerçekleştirilmekte, kişilerin mülkiyet hakları ve binaların yerleri aynı kalmak şartı ile yapıların yıkılarak yeniden inşa edilmesini sağlamaktadır. Kentsel dönüşümün 1990 yılından önceki tüm binaları kapsadığı da ifade edilmektedir. Kentsel dönüşüm yararları ve zararları ile ilgili araştırma yapıldığında da büyük yararları olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

Kentsel dönüşüm esnasında yıkılan binalar için güvenlik önlemleri alınmıyor, keyfe keder bir şekilde yıkımı yapılıyor ve çevrede oturanlar bina bitinceye kadar toz toprak altında kalıyor. 

Yıkım yapılırken, binalar ıslatılmıyor ve toz olmaması için hiçbir önlem alınmıyor. Bunların ivedilikle çözülmesi lazım. Astımlı hastalar, çocuklar ve yaşlılar bu toz topraktan etkileniyor. 

Bir bina yıkılırken, yakınında bulunan evler, adeta katmerleşen tozların altında kalıyor, bina bitinceye kadar bu tozlanma sürüyor.

Batı ülkelerinde inşaat yapılırken çevreye azami zarar verilmemesi için önlemler alınıyor. Bizde bu yok. Branda gerilmiyor, inşaattın çevresinde güvenlik önlemleri alınmıyor. Daha bir çok şey sayabilirim.

Biz bunları çekmek ve bu tozları yutmak zorundamıyız. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı zamanda çevreden sorumlu değil mi, halk sağlığı neden düşünülmüyor. Bizim sokakta son üç yıldır, binalar tek tek yıkılıyor, üç yıldır inşaatlar sürüyor, bu demektir ki, arka binalarda henüz yıkım gerçekleşmedi, onlarda olursa bu çok zamana yayılacak demektir. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binaların yıkımı içinde proje üretirlerse çok iyi olur düşüncesindeyiz. 

Hastalıkla bir nesille karşılaşmak istemiyorlarsa, bu yıkım işini bir düzene sokmak zorundalar. 

 

Yıkılan binalar çevreye oldukça zararlar veriyor, başta sağlık...


Kentsel dönüşüm yararları ve zararları konu edilirken öncelikle eskiye göre daha modern ve yaşanabilir binaların ortaya çıktığı belirtilmektedir. Yıkım konusundada çözümler üretirlerse, insanlar zarar görmez. Ayrıca yapılan binalar da kentin dokusuna uygun olmaktadır. Bu da estetik bir şehrin meydana gelmesini sağlamaktadır. Peki, kentsel dönüşüm gerekli midir? Özellikle büyükşehirlerde kentsel dönüşümün gerekli olduğu, yol kenarlarına park edilen araçlara bakıldığında çok daha net olarak ortaya çıkmaktadır. Kentsel dönüşümle birlikte otoparklı binaların ortaya çıktığı, bunun da yol kenarına park eden araçların sayısını azaltacağı bilinmektedir.

 

Kentsel dönüşümün amaçlarından biri yaşanacak olası bir depremde can ve mal kaybını en aza indirmek.Yeni binalar yapmak yerine yıkılacak olan binaları depreme dayanıklı olacak şekilde güçlendirilebilir. Ayrıca yeni binalarla tarım alanları azalacak, orman alanları azalacak, yeşil alanların yerini binalar alacak. Bu da insanlığın sonunu getirecek!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler