Kader çizgileri aynı


Bu makale 2017-11-30 21:54:00 eklenmiş ve 395 kez görüntülenmiştir.
Yumoş_Minik Tekbaş

15 Kasım 2017 günü evden çıktım.  Batum’da mola verirken, bir restoranda beş on tane, çoğu küçük ırk köpekler gördüm.

Hepsi zavalı. 

Restoran sahibi hepsinden bıkmış.  

Kimseye bir şey yaptıkları yok, sadece bir yerlerde tünüyorlar, biri bir parça yemek verirse yerler, istemeyi bile bilmiyorlar. 

Tiflis’e sabah vardığımda, gözüme ilk ilişen sokak köpekleri oldu. Sanki hepsi küçük ırk köpek. Nasıl sokağa bırakmışlar anlamakta zorlanıyorum. Acaba yeterince beslenemediklerinden dolayı mı, böyle küçük kalmışlardı.  

Durumları ne, nasıl bakıyorlar bir fikrim yoktu. 

***

Bakü’yü gezerken yine sokak köpekleri gözüme ilişti. Onlarda küçük  kalmışlardı.

Bakü’de ilginç olan bir şey, sokak canlarımız insanları gördüğü yerden kaçıyor.

Azeriler çok iyi insanlar, ama sokak köpeklerine karşı aralarına mesafe koymuşlar, çok nadir sevenler var.

Bilindiği üzere bundan bir kaç yıl önce Dünya Olimpiyatları olacak diye, Devlet Başkanı İlhan Aliyev’in emri ile sokak köpekleri toplatılmış ve katledilmişti. 

***

Yıllar önce sosyal medyadan arkadaş olduğum Farid Mansurov Bakü’de yaşıyordu. Ona önceden mesaj atmış geleceğimi bildirmiştim. İlk gün aramadım, Bakü’yü gezdim, tabi gezerken sokak canlarımıza rastladım. Onlar sürekli bir koşuşturmaca içerisinde idi.

Kedilerin durumları farklı, mesela her mağazanını önünde bir kedi var, mağaza sahipleri besliyor, bu çok güzel bir uygulama. 

***

İkinci günü randevulaştık, ama ne yazık ki gelmedi. Bir sokak canımız arabanın altında kalmış, beli kırılmıştı. Onu veterinere kavuşturduğu için gelememişti. Neyse ki üçüncü günü bir araya geldik. 

Tabi gelene kadar akşam 9 olmuştu. Yine bir köpek ihbarı gelmişti, ona gidecekti, üzerimi değişip onunla birlikte çıktım. İki istasyon geçtikten sonra saat on sularında köpeği bulduk. Hayvan çok korkmuş, tir tir tiriyordu, kimseyi yanına yaklaştırmıyordu. Başına bir kaç insan üşüştü. Ben yaklaşamadım, çünkü hayvan hangi lisandan anlıyordu Azerice mi, Rusça mı? 

Tabi hayvan korkup ürktüğü için kayıplara karışmıştı. 

***

Farid Mansurov fizik mühendisi, üç dili ana dili gibi konuşuyor, 27 yaşında yakışıklı bir genç. Kendini hayvanlara adamış. Evini hayvanlara açmış, 5 dönüm yeri var, 100 yaralı, bakıma muhtaç, düşkün kedi ve köpeklere bakıyor. Tedavisini yaptırıyor. Vidolardan seyrettim üç eşeğe de bakıyorlar.  Ailesi onu hayvansever olarak yetiştirmiş, maddi imkanı ailesi sunuyor.  Hayvanları seven birbirinden güzel insanlar Farid ile birlikte çalışıyorlar. Dile kolay 4 kişinin maaşını vermek. 

***

Farid beni misafir etmek istedi, birlikte Bakü’ün en modern, en güzel yerine gittik, Ferfaneler Meydanında Mado’da oturduk, sonra başka bir restorana geçtik.  

Bakü’de 6 hayvan derneği vardı, bir arkadaş geldi, Bakü’de Hayvan Derneği Başkanı Azer Qarayev, hayvanların sorunlarını konuştuk. Muhatap aradık, ama muhatap yok. Valilik’e dilekçe yazalım, belediye yetkilisi ile görüşelim dedim, ama olumsuz cevap alacağımızı söyledi. Hayır işlerini en çok İlhan Aliyev’in kızı Leyla Aliyev yapıyormuş. 

Bütün olasılıkları konuştuk, sonuç sıfır.

Orada hak aramak mümkün değil. 

Sabahın dördüne kadar konuşsakta çözüm bulamadık.

***

Bakü’de beşinci günümde Nicat Hüseyinov ve Tofig muhteşem gençler, hayvanları sevmesi önemli. Nicat gelip beni aldı, kendi barınaklarına götürdü. 

***

100 köpeğin kaldığı yeri gördüm, tedavi ettikleri hayvanlar var, biri pekines, çöpe atılmış pitbul yavrusu, diğer oda da sibirya kurdu, yavru ve yetişkin köpekler, çoğu tedavi görüyordu. Birde kül rengi çok güzel bir kedi, aralarında yaşıyordu.

Dışarda hemşerim dediğim kangal köpeği, iki büklüm olmuş, onun hikayesi de hüzünlü, sahibi yarım metre iple yıllarca onu bağlamış, hayvan ayağa bile kalkamamış… Öyle kalmış. 

Yeni doğum yapmışlar var,  zaten hepsi yaralı, hepsinin hikayeleri ilginç…

Sahipleri tarafından atılmışlar.

***

Farid Mansurov gözümde çok büyüdü.  Kendisinden vermişi, önemli olan bu. Bu işten bir rant sağladığı yok, babasının kendisine verdiği evi sokak hayvanlarına adamış. Üstelik yanında dört kişi çalışıyor. 100 köpeğe bakmak kolay değil.

***

Azeri halkı iyi eğitimli, donatılmış, dünyayı kavramış, ama söz konusu hayvanlar olunca, araya mesafe koymuş, sevenlerde var, ama yetmiyor.

Bakü’de durum böyle, kırsalda daha felaket… hele Bakü’nün dışına çıkınca durum daha da vahim diye düşünüyorum. 

Bizim gibi oralar.

Hayvanlara iyi davranmıyorlar.

İyi ki Farid ve arkadaşlarını tanımışım…

Bir ömür hayvanlara adamak diye bir şey varsa, o da Farid Mansurov’dur…

***

Tiflis’de durum farklı değil diye düşünüyorum, beni en çok üzen küçük ırk köpeklerini sokaklara salmışlar.  Trafik yoğun, hele Batom’da o cins hayvanları görünce, yağmurun şiddetinden kaçmak için garajlara sığınmaları, titremeleri, gözlerimin önünden hiç gitmiyor. Orada da bir iyilik meleği varmış, karınlarını doyuruyormuş. Her canlı üşür, bunu bir yere not edin. Onlar soğuklarda doğmadı. 

İnsanlar bu problemi çözemez. Devlet politikası şart. Çünkü hayvanı alacak, kısırlaştıracak, sağlığı ile ilgilenecek, aldığı yere bırakacak ve beslemesini yapacak, üremesini engellediği takdirde bu sorundan 10 yılda kurtulur. Ama yapmıyor ve böyle acıklı, dramlı sahnelerde kaçınılmaz oluyor. Vicdanlar kanıyor, ama yöneticilerin zalimliği ise hiç bitmiyor.

Sokak hayvanları bütün yöneticiler için zararlı kımıl olarak görüyorlar. Bu kafalar değişmedikçe, dünyanın en uygar şehrinde bile sokak hayvanlarına bakacak kimse yoksa, yaşamasına izin vermiyorlar. 

Yani nereye gidersek gidelim, hayvanların kaderleri aynı ve değişmiyor, sadece adresler farklı, yaklaşımlar aynı…

Kahrolsun bu dünya diyorsun, dizlerine vurmakla kalıyorsun.

Aslında sokak hayvanlarını seven, bunun mücadelesini veren insanlar bir araya gelse, örgütlense, bu güç karşısında kimse duramaz diye düşünüyorum. 

Ama gelemiyorlar, ego hep ön planda ve adresler değişikte olsa, dramlar aynı ve hayvanların felaketleriyle sonlanıyor.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Work and Travel
Yurtdışı Eğitim
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Öneriler
Öneriler