vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Bir dava nasıl açılır?


Bu makale 2018-03-21 17:06:22 eklenmiş ve 174 kez görüntülenmiştir.

Dava mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile açılır. Dava dilekçesi, dava harcı tabi ise harç ve gider avansının, harca tabi değilse, sadece gider avansının tahsil edilmesinden sonra ilgili mahkemeye kayıt olur ve bu tarihte davanız açılmış olur. 

 

 DAVA AÇMAK MI YOKSA AÇMAMAK MI LEHİME?

Haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüz durumlarda mahkemeye başvuru yaparak hakkınızın iadesini talep edebilmek bir Anayasal haktır. Hakkınızı çekinmeden kullanırken dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Konuyu etraflıca değerlendirmelisiniz. Davayı kazanma ihtimalinizi ve bilhassa kaybettiğiniz taktirde size kaç liraya ve de, ne kadar zamana mal olacağını hesaplayarak karar vermek lehinize olacaktır. 

 

 DAVAMI NEREDE VE NE KADAR PARA YATIRARAK AÇABİLİRİM?

Davalar yetkili ve görevli mahkemede açılmalıdır. Hangi tür mahkemenin görevli ve yetkili olduğu konusunda hataya düşmek size zaman, para, hak kayıplarına yol açacaktır.

Davacı olarak belli bir miktar yargılama harcı ile davada yapılacak masrafların oluşturduğu her yıl, Adalet Bakanlığınca yayınlanan listede ki miktar kadar gider avansını mahkemeye yatırmanız gerekir. Davayı kazanmanız durumunda harç ve gider parasını karşı taraftan alabilirsiniz. 


 AVUKAT TUTMAK ZORUNLU MUDUR?

Dava açma yeteneği, hukuki bilgisi olan herkes kendi davasına ait evrakı düzenleyebilir, davasını açabilir ve takip  edebilir. Velayet ve vesayet altında ki kişiler mahkeme de avukat olmayan yasal temsilcileri tarafından temsil edilir. Kişinin kendisi ve yasal temsilcisi dışında avukat olmayan üçüncü bir kişi tarafından temsil edilmesi mümkün değildir. 

 

 AVUKAT OLMAYAN KİŞİLERİN MEVZUAT KARŞISINDA YETERSİZLİĞİ SONUÇLARI NELERDİR ?

Kişilerin haklarının tamamından haberdar olmaları, tüm hukuki mevzuatı ve duruşma usul kurallarını bilmeleri beklenemez. Bir hukuk veya ceza davasında avukat yardımı almazlarsa hak kaybına uğrayabilirler. Bunun için belli koşulları sağlayan kişiler için ceza yargılamasında zorunlu müdafilik, hukuk yargılamasında adli yardım uygulaması yapılmaktadır. 

 

 AVUKAT YARDIMI OLMAKSIZIN DAVAMI AÇTIKTAN SONRA HUKUKİ BİR YARDIM TALEP ETMENİN SAKINCASI VAR MI?

Dava taraflarca açılmış  sonrasında yaşanmış veya yaşanabilecek hak kayıpları neticesinde avukata başvuru yapılması;  "Savunmanın değiştirilmesi ve genişletilmesi yasağı, zaman aşımı, hak düşürücü süre, konu hakkında hükmün kesinleşmesi ... " gibi nedenlerle hak kayıplarının telafisi mümkün olmamaktadır. 


 KISACASI...

Dava açmak ve takip işlemleri yapmak için avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak bir avukatın size çok yardımcı olacağını unutmayınız. 

Hukuk ve Usul konusunda bilgi sahibi olduğunuza kesin olarak emin değilseniz bir avukat yardımına başvurunuz. Mali durumunuz bir avukat tutmaya uygun değilse bulunduğunuz il Barosuna başvurarak size  "Adli Yardım  " kapsamında avukat atanmasını talep etme hakkına sahip olduğunuzu unutmayınız. 

Adana ili için Adli Yardım Merkezi Adresi : Reşatbey Mahallesi Av. Mahmut Eroğlu Sokak No /17 Seyhan /ADANA

 

Yazara ulaşmak için; GSM:05331610193    ayferarslanbas@gmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول