vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Hukukta haklar nelerdir?


Bu makale 2018-04-21 11:27:33 eklenmiş ve 199 kez görüntülenmiştir.
Av. Ayfer Arslanbaş

Bu yazımda sıklıkla telefon ve görüşmelerde veya normal yaşantım da çok sık sorulan İş Hukuku konulu "Fazla çalışma alacaklarının nasıl ispatlanacağını ve Maaşı ödenmeyen işçilerin Hakları Nelerdir ? Sorularına cevap vereceğim... " 

 "Fazla Çalışma Alacakları Nasıl İspat Edilir ?"

 

 Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçi  bu iddiasını ispatla yükümlüdür.  İşçinin imzasını taşıyan bordro sahteliği  ispat edilinceye kadar kesin delil niteliğindedir . 

 Fazla çalışmanın ispatı konusunda işyeri kayıtları , bilhassa işyerine giriş çıkışı gösteren belgeler , işyeri iç yazışmaları delil niteliğindedir. Ancak, fazla çalışmanın bu tür yazılı belgelerle ispatlanamamasi durumunda tarafların dinletmiş oldukları şahit beyanları ile sonuca gidilmesi gerekmektedir.

 Dikkat edilmesi gereken herkesçe bilinen genel bazı vakalar da bu noktada göz önüne  alınabilir. İşçinin fiilen yaptığı işin niteliği ve yoğunluğuna göre de fazla çalışma olup olmadığı araştırılmalıdır. 

" Maaşı Ödenmeyen Işçinin Hakları Nelerdir?"

 

 İşçi ücretlerini ödeme gününden itibaren 20 (yirmi ) gün içinde ödenmezse işçi,  iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu sebeple İş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez.  

 İşçinin ücreti ,  kanun hükmümleri ve sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veyahut ödenmez ise , İşçi Kanunu'nun 24/2-e maddesi gereğince,  iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatı talep etme hakkına sahiptir. Ücretin süresi içinde ödenmemesi kanunda sayılan haklı fesih nedenleri arasındadır. 

 İş yaşamında,  işçinin aylık ücreti ,fazla mesai ücretleri,  prim ve yıllık izin alacakları farklı alacak kalemleri olarak algılansa da Yargıtay, fazla çalışma ücreti ve diğer alacakların ücret içinde değerlendirmesi gerektiğini ve bu sebeple fazla mesai ve diğer ücretlerin ödenmemesinin de işçiye haklı fesih imkanı tanıdığı görüşündedir.  

 Fazla mesai ücretini alamayan çalışanlar,  aylık maaş ödemelerini düzenli alıyor olsalar dahi ,iş akdini yukarı da belirttiğim neden üzere haklı nedenle feshederek kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. 

 Burada işçinin dikkat etmesini istediğim konu ise iş akdini İş Kanunu 24. Maddesi gereğince feshettiğini belirtmelidir.  

 İşçi geriye dönük 5 (beş) yıllık fazla mesai  ücretini işverenden talep edebilme hakkına sahiptir. . Haklı nedenle fesih sonrası çalışan sadece ihbar tazminatını talep edemeyecektir.  

 

 Dikkat edilmesini istediğim bir başka konu ise İşçilik ücret ve alacaklarını alamayan çalışanların,  işverene noterden göndereceği ihtarname ile alacaklarının ödenmesi için ihtarda bulunması , işverenin temerrüde düşürüldüğü tarih ihtarname tarihi olacağı için olası dava süresince hak kaybına uğramalarını  engelleyecektir.

HUKUKÇU AYFER ARSLANBAŞ

İLETİŞİM : 05331610193

MAİL : ayferarslanbas@gmail.com


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
hak
Yorgun 2018-05-17 10:27:50
Sayın Avukat hanım hak illada Mahkemelenmi talep edilir.Legal olarak soruyorum.zaman,zaman görüyoruz Mahkemelerde doğru karar vermiyor.ve ya öğrendikleri gibide karar verseler.bakıyorsun ki karar doğru verilmemiş.kanunda yok yasada yok ancak kişinin hakkı olduğu net ortada.bunun başka bir yolu varmi?doğrulara saygılar.


seks shop  
sex shop  
sex toys  
erotik seks shop  
gay sex shop  
gay sex shop  
strapon nedir  
kızılay sex shop  
vibratör  
izmir sex shop  
antalya sex shop  
ankara sex shop  
istanbul sex shop  
istanbul sex shop  

seks shop  
sex shop  
sex shop  
sex shop  
seks shop istanbul  

sex shop  
iç giyim  
saç bakım  
işitme cihazı  
sinop otelleri  
sinop otelleri  
sinop otelleri  
sinop otelleri  
sinop otelleri  
sinop otel fiyatları  
sinop otel tavsiye  

فرمتجر الجنس  
فروشگاه جنسی  
فروشگاه جنسی  
هزاز  
вибратор  
секс-шоп  
متجر الجنس اسطنبول  

Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Adana Belediyelerinden Hangisinin İcraatlerini Daha Çok Beğeniyorsunuz ?
Seyhan Belediyesi
Çukurova Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Kozan Belediyesi
Pozantı Belediyesi
İmamoğlu Belediyesi
Saimbeyli Belediyesi
Aladağ Belediyesi
Feke Belediyesi
Adana Büyükşehir Belediyesi
Yüreğir Belediyesi
Sarıçam Belediyesi
Yumurtalık Belediyesi
Karataş Belediyesi
Tufanbeyli Belediyesi
Karaisalı Belediyesi

Adana doruk Gazetesi
© Copyright 2013 Tüm hakkı www.adanadoruk.com'a aittir..
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Öneriler
İp Tv
Öneriler
sex shop

seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   вибратор   секс-шоп   متجر الجنس اسطنبول