301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Temmuz 2024 - Salı 23:33 Bu haber 305 kez okundu
 
“SASA’da en düşük maaş, asgari ücretin neredeyse 2 katı”
“SASA’da en düşük maaş, asgari ücretin neredeyse 2 katı”
EKONOMİ Haberi


Şeker; “SASA için istihdam sadece stratejik değil aynı zamanda etik bir önceliktir” dedi

Türkiye’nin lider, Dünyanın ise önde gelen polyester üreticisi konumunda bulunan SASA, 14 bin kişiyi aşan işgücü ile bölgemizin istihdamına ve aile ekonomisine dev bir katkı sağlıyor. Çalışan sayısı 9 yılda 1150’den 14 binin üzerine çıkarken, taşeron işçiler de şirketin bordrosuna geçirildi.

 

İstihdama ayrılan bütçenin, şirketin maliyetlerinin yüzde 7’sini teşkil ettiğini, en düşük maaşın asgari ücretin yaklaşık yüzde 50 yukarısında olduğuna dikkat çeken SASA Yönetim Kurulu Üyesi Şeker; “SASA için istihdam sadece stratejik değil, aynı zamanda etik bir önceliktir” dedi.

 

 

 

Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen polyester üreticisi SASA, üretim alanındaki istikrarlı büyümesini, çalışanlarının haklarına verdiği önemle başardığına inanıyor. Adana’daki tesislerinde 14 binden fazla işçi çalışan SASA’nın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, şirketin insan kaynakları yönetimini stratejik olduğu kadar etik bir yaklaşımla yönettiğini belirtti.

 

9 yıl içinde 1.150 çalışandan 14 bin çalışana, taşeronlar şirket bünyesine

 

Erdemoğlu Holding ve SASA Yönetim Kurulu Üyesi Şeker, SASA’nın Erdemoğlu Holding bünyesine geçtiği 2015 yılından bu yana, kalifiye bir işgücü yolunda istikrarlı adımlar attığını, şirket devralındığında 150’si taşeron olmak üzere 1.150 civarında olan çalışan sayısının bugün 5 bini aştığını, halihazırda devam eden inşaatlarda çalışan 9 bin kişi de eklendiğinde 14 bin kişilik dev bir istihdama ulaştığını belirtti.

 

Bu süreçte attıkları en önemli adımlardan birinin 2015 yılı itibarıyla çalışan toplam sayısının yaklaşık yüzde 15’ini teşkil eden taşeron işçilerin de şirket bordrosuna alınması olduğunu söyleyen Şeker, bu adımı kendi inisiyatifleri ile attıklarını, üstelik bu yönde herhangi bir sendikal talebin olmadığını da belirtti.

 

Üretim maliyetleri içinde istihdamın yaklaşık yüzde 7’lik bir paya sahip olduğunu belirten Şeker, SASA’nın Adana ve bölgesinin istihdamına ve aile ekonomisine yaptığı katkının payının ise ölçülemeyecek kadar büyük olduğunu belirtti.

 

İstihdam SASA için stratejik olduğu kadar etik bir alan

 

Son günlerde bazı haberlerde şirketin insan kaynağı uygulamalarına ilişkin yanıltıcı bilgilerin paylaşıldığını belirten Şeker, SASA’nın istihdam yaklaşımının sadece stratejik değil etik de olması için çalıştıklarını belirterek, sendikalarla ilişkilerinin de bu prensip çerçevesinde geliştiğini anlattı.

 

Farklı sendikalarla SASA içinde örgütlü oldukları dönemlerde yakın temas içinde çalıştıklarını söyleyen Şeker, pek çok toplu iş görüşmesini bu sendikalarla bizzat yönettiğine dikkat çekti. Sendikaların kendi içlerinde yaşadıkları rekabetin ve gruplaşmaların, bizzat kendi üyelerinin iş barışını bozan sonuçlar ürettiğini gördüklerini belirten Şeker, buna rağmen sendika üyesi olan hiçbir çalışana en ufak bir müdahalelerinin olmadığının altını çizdi.

 

Çalışanlarımıza verdiğimiz kıymet sendikalardan bağımsız

 

Sendikaların çoğunlukla sadece baz ücreti önemsediklerini, işçinin kendi eğitiminden sağlığına, aile fertlerinin eğitim ve sağlık ihtiyaçlarına kadar başka pek çok alanda taleplerinin olmadığını söyleyen Şeker, bunun yanında temsilci veya başkan seçimi gibi konularda kendi içlerinde yaşadıkları problemlerden dolayı işçilerin haklarına yeterli zamanı ayıramadıklarını belirtti. Şeker, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Çalışanlarımız bizlerle doğrudan konuştuklarında ihtiyaçlarını direkt aktarıp daha hızlı sonuç alabildiklerini gördüler. Biz de çalışanlarımızın ihtiyaçlarıyla bizzat ilgilenerek kendilerine karşı hep çok şeffaf ve tutarlı olduk. Bununla birlikte, sendika ile çalışmak isteyen hiçbir çalışanımıza da en ufak bir telkinimiz bile söz konusu olmadı, olamaz da.”

 

En düşük SASA maaşı asgari ücretin yüzde 47 yukarısında

 

Son günlerde haberlerde yer alan iddialara değinen Şeker, SASA’da en düşük net ücretin mevcut asgari ücretin yüzde 47 yukarısında olduğunu belirtti, şirketin ücret güncellemelerini dinamik bir yaklaşımla yaptığını ekledi. SASA’nın ücretin yanı sıra çok sayıda ikramiye ve yan hakkı çalışanlarına sunduğunu söyleyen Şeker, önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek dev yatırımlar için en büyük güvencelerinin çalışanları olduğunun altını çizdi.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , “SASA’da, en, düşük, maaş,, asgari, ücretin, neredeyse, 2, katı”, , , , , ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adana

Güncelleme: 06.07.2022
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı