301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Haziran 2022 - Çarşamba 12:58 Bu haber 153 kez okundu
 
Sanatın iyileştirici ve geliştirici gücüne inanıyoruz!
Sanatın iyileştirici ve geliştirici gücüne inanıyoruz!
KÜLTÜR SANAT Haberi


Röportaj: Fatoş TEKBAŞ

Adana Altın Koza A.ş’nin Genel Müdürü Hüseyin Orhan çok yönlü... Bir siyasetçi, yönetici ve bürokrat. Altın Koza Film festivali olmak üzere birçok kültür ve sanat projesini başta Başkan Zeydan Karalar olmak üzere, Kültür Daire, Gençlik Spor Daire Başkanlıkları ve diğer ekip arkadaşlarıyla birlikte yürüttüklerini kaydediyor. Sanatın iyileştirici ve geliştirici gücüne inandıkları için, Adana halkının güneşin ısıttığı kadar sıcak sözcükleriyle, şiirsel bir dil kullanıyor.  Adana halkının barışçıl, kardeşlik hukukunun, Türkiye’ye rol model olabilecek potansiyele sahip olduğunun altını özenle çiziyor. Adana’nın yeniden eğitimle, sanatla ve bilimle hak ettiği yere geleceğine dair inancını koruduğunu söylüyor. 


Genç, dinamik, heyecanlı, vakur, eğitimin gücüne, sanatın yapıcı rolüne inanmış bir adam gördüm karşımda. Film karelerinden fırlamış gibi, her Adanalı gibi omuzu düşük, başı hafif bir şekilde yana eğik! Bu eziklik anlamında değil, halkın derdini anlama çabası, onlara elinden geldiğince ulaşma yolları arayışında, ama bunun eğitimden geçtiğine inancı tam. Bir eğitim ci olarak onlara yetmeme mahcubiyeti var. Başkan Zeydan Karalar’ın göreve getirdiği Hüseyin Orhan’ın birazda Yılmaz Güney’in havası var. Eğitim sisteminin eşitsizliği için sıkılan yumruk, fırsat eşitliğinde açılacakmış duran eller… Yoksullaşan halk varken, hiçbir siyasinin kafasını yastığa rahat koymamalı diyor. 


CHP Seyhan İlçe Belediye Meclis Üyesi, daha önceki ya -zımda da belirtmiştim, her meclis salonuna girdiğinde çev -resine mutlaka selam veriyor diye. Eğitim kökenli bir olma sında yatıyor bu özellik. Adana Erkek Lisesi Orhan için ayrı bir gurur vesilesi. 133. yıl kuruluş yıl dönümünde, öğrencilerin yaptığı eserleri ve müzeyi 75. Yıl Sanat Galerisine taşıyarak sanatseverlerle bulaşmasını sağlamış. Pandemi olmasına rağmen Adanalıları sanatsız bırama mış. Merkez Park Amfi Tiyatro, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu, 75, yıl sanat Galerisi, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonu, Kütüphaneler salonu hepsi sanat etkinliklerinde değerlendirilmiş ve oyunlar sahneye konmuş, resimler sergilenmiş, konserler verilmiş! böylece Adana sanatsız kalmamış!

 

 DORUK: Biraz kendinizden biraz işinizden söz eder misiniz?
ORHAN:
1981 doğumluyum, ilk, orta, lise, üniversite ve yüksek lisansımı Adana’da tamamladım.
Adana erkek lisesi mezunuyum. Bu yıl 133 yıl kuruluş yıl dönümüydü erkek lisesinin. Oradan mezun olmak bir gurur.

Bildiğiniz gibi bu yıl  Adana’nın kurtuluşunun 100 yılı okulun kurtuluş savaşı sırasında şehit olan öğretmeni ve öğrencileri var. Cumhuriyetimizin ilk yıllarından bu güne ülkemize bir çok yazar, sanatçı, iş insanı kazandırmış bir okul. Adana’nın sanat ve kültür anlamında gelişmesinde rolü olan bir okul Erkek Lisesi. Ama biraz unutulmuş bir okul.

DORUK: Neden Adana Erkek Lisesi unutulmuş peki sizce?
 
ORHAN:
Bulunduğu lokasyondan dolayı. Adana Erkek lisesine gelen çocuklar Dağlıoğlu, Şakirpaşa, Gülbahçe, Meydan, Dumlupınar, İstiklal, Mirzaçelebi, Yeşilyuva bu mahallelerden gelen çocuklar. Sosyo ekonomik olarak en alt seviyelerde dediğimiz ailelerin çocuklarının geldiği okul. Ne yazık ki Türkiye’de eğitimde fırsat eşitsizliğini hepimiz biliyoruz.
Şuan ki iktidar 20 yıldır tek başına iktidar olmasına rağmen, eğitim sistemiyle sürekli oynamıştır. Eğitimde ki zafiyetin bir göstergesidir. Türkiye’nin en büyük sorunu nedir diye? Türkiye’nin en büyük sorunu eğitim sorunu. Eğitime verdiğimiz önem ortada. Bunun en güzel örneği Finlandiya’dır.


DORUK: Finlandiya Atatürk’ün Beyaz Zambaklar Ülkesi’ni başucu kitabı yapmıştır.
 
ORHAN:
O kitabı bende okudum. Bir  konuşmam sırasında  şu örneği verdim. Finlandiya’nın son 30 yılına bakarsanız, çok dikkat çekici bir şey görürsünüz.  Türkiye  jeo politik olarak Fınlandiya’dan çok daha iyi bir yerde. Coğrafya olarak çok daha iyi bir konumda. Üç yanı denizlerle çevrili, büyük verimli topraklara sahip ve genç bir nüfusu var.
Filandaya ise olumsuz iklim koşulları, verimsiz topraklar ekonomik gelişim için yetersiz genç nüfus dezavantajları var, ekonomik olarak güç kaynağı yok, ne yapacağım diyor, Milli Eğitim, Muhalefet Partileri, iktidar ve sivil toplum kuruluşları bir araya geliyor. Eğitim sistemi üzerine bir çalıştay yapıyorlar ve çıkan sonuçları amasız uyguluyorlar. Şurası çok önemli Milli Eğitim Bakanının çocuğu ile aynı zamanda bir tarım işçisinin çocuğu da aynı okulda aynı sırada eğitim görüyor, fırsat eşitliği dediğimiz işte budur. Türkiye’de ki durum ise ne yazık ki Parası olan özel eğitim alıyor, özel okullara gidiyor. Parası olmayan yoksul halk çocukları ise kaderlerine terk ediliyor.

DORUK: Siz eski bir eğitim kökenli birisiniz ve eğitime önem veriyorsunuz?
 
ORHAN:
2014 yerel seçimlerinde Seyhan Belediye Başkanı olarak göreve gelen  Zeydan Karalar tarafından Seyhan İmar A.Ş Genel Müdür Vk. göreve getirildim. Burada eğitim, kültür projelerini ekip arkadaşlarımızla hayata geçirdik. İyi bir ekip kurdu başkanımız. Belediye bünyesinde ücretsiz dersaneler, kurs merkezleri açtı. Seymerlerin dönüşümünü sağladı.
Zeydan başkanda eğitimde fırsat eşitliğini azaltma anlamında çalışmalara önem veren biri. Bunu Büyükşehir Belediyesi’nde de devam ettiriyor. Seyhan’da 6 bin öğrenciyi sınava hazırladık çok büyük bir bölümü üniversiteyi kazandı. O dönem Seyhan Belediye Başkanı olmasına rağmen tüm Adana’da ki gençleri düşünerek.
12.nci sınıflara ve 8.nci sınıflara hazırlık kitaplarını tüm ilçelere ulaştırdı. Şimdi Başkanımız bu çalışmalarını daha kapsamlısını Adana Büyükşehir Belediyesi olarak yapıyor. Çağa uygun kurs merkezleri, kreşler, kütüphaneler kuruyor. 

Seyhanda yaptığı başarılı çalışmalar nedeni ile 2019 yılında Adana Büyükşehir Belediyesini kazandı. 
Belediyenin borcu gelirinin çok üstündeydi tam bir iflas durumu mevcut idi. Belediyenin dövizle borcu vardı. Gelir gelmez borçları Türk lirasına çevirtti. Yani dolar o dönem altı buçuktu. Eğer dövizi çevirmeseydi bugün kur 17 buçuk lira borç katlanarak artardı. Varın siz düşünün maliyeti. Bu neyi gösteriyor. Başkan Zeydan Karalar’ın ufkunun açık olduğunu gösteriyor. Öngörülü olmasından kaynaklanıyor. Belediyeyi ve Adanalıları büyük borçtan kurtardı.

DORUK: Siz Altın Koza’nın başına geldiniz, bu konuyu açar mısınız?

ORHAN: 2021 yılında göreve getirildim.
Başta Adana Altınkoza Film festivali olmak üzere bir çok kültür ve sanat projesini Kültür Daire, Gençlik spor daire başkanlıkları ve diğer ekip arkadaşlarımızla beraber yürütüyoruz. Merkez Park Amfi Tiyatro  ve Mimar sinan atıl durumdaydı.
Son on yıl içinde tek tük etkinlikler yapılmış.
Biz gelir gelmez bu alanları aktif olarak kullanmaya başladık. Mimar Sinan’da Çukurova Senfoni orkestrası ‘Yaza Merhaba’ konserleri verildi çok büyük ilgi gördü Osmaniye, Maraş, Mersin illerinden gelen konuklar vardı.

2021 Mayıs ve Haziran aylarında Sabancı Devlet  tiyatroları festivaline ev sahipliğini Merkez Parkta Amfi tiyatro da yaptık. 17 binin üzerinde tiyatro severi misafir ettik. Sadece Adana’dan değil Çevre illerden gelen sanat severleri konuk ettik.
Mimar Sinan, Merkez Park Amfi tiyatroda bir çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor şimdilerde. Siz deseniz ki Hüseyin Bey kaç etkinlik yaptınız diye… Yaptığımız sanatsal etkinliklerin sayamamamın gururunu yaşıyoruz derim.
Biliyorsunuz hepimiz yaşadık, dünya ağır bir Pandemi döneminden geçti. Türkiye çok büyük bir oranda etkilendi. Pandemi bitmedi, sadece sayılarda azalma var ama, sosyal yaşamımızı etkiledi. İnsanlar kendi kabuklarına, evlerine hapis oldu. Beraberinde büyük bir yoksulluğu ve işsizliği getirdi. Siyaseten söylemiyorum. İşsiz kalanlar, geliri azalanlar var. Kendimden örnek vereyim. Elinizi öper üç çocuğum var. Sütün litresi 17 lira. Üstelik eşim devlet memuru. Orta halli geliri olan biri olarak, çok rahat değilim. Ben bir şirkette genel müdürüm, ciddi anlamda enflasyondan etkileniyorum.
İşsiz olan, asgari ücret ve altında ücret alan aileleri düşündükçe yüreğim daralıyor. Halkımız bu yoksulluğu hak etmiyor. Buna sebeb olanlar elbette gidecekler
Halkımız bu kadar yoksulaşırken hiç bir siyasi kafasını yastığa rahat koymamalı.


DORUK: Sizin birde siyasi yönünüz var, eğitimci, belediyeci, yönetici ve de CHP’li Seyhan Belediye meclis Üyesisiniz…
 
ORHAN:
Evet çok yoğunum, görüyorsunuz röportajımız kaç defa kesildi ama şikayetçi değilim. Yaptığım işi seviyorum. İnsanlarla zaman geçirip onların sorunlarına çözüm aramaktan işimin bir parçası. Hepsine yetişmeye çalışıyorum.  Ekonomik kriz demiştik, iyiye gitmiyoruz. Yoksulluk artıyor.
Komşusu açken sen tok yatamazsın. Halkımızın yoksullaşmasının siyasi nedenleri var. Liyakatsız atamalar, yanlış siyasi ve ekonomik kararalar güven ortamının olamayışı bu yoksulluğu artışını tetikliyor.
 
DORUK: Dünya bir Pandemi’den geçti. Her şey askıya alındı. İnsanlar sadece yaşamak için kendini her şeyden izole etti. Ama bir yerde de hayat devam etti. Altın Koza belediyenin bir şirketi oluyor, yılda kaç etkinlik düzenliyorsunuz?


ORHAN: Pandemide en çok etkilenen emek veren yaşamlarını hiçe sayan sağlık çalışanlarıydı. Hasta bakıcısından tutun, doktor, hemşire, güvenlik görevlisi ve sağlık çalışanlar bir bütündür, Adana Tabip Odası ve Ses’in de desteğini yanımıza aldık, moral konseri verdik. Evet biz size minnettarız. Protokol sizsiniz dedik. Sağlık emekçilerine ait bütün koltukları yani protokolu onlara ayırdık, bütün sağlıkçılar tek tek karşılanarak yerlerine oturtuldu. Duyduğumuz minneti onlara gösterdik.
Belediyeler konser yapar, özel kuruluşları konser yapar, ama yapılan işlerin anlamlandırmak farklı bir şey. Sivil Toplum kuruluşlarıyla beraber olmanın çok önemli olduğuna inanıyorum.
Adana Alevi Platformu ile beraber Mimar Sinan da, Hacı Bektaşi Veli’nin 750.nci doğum günü vesilesiyle aşure gününü beraber yaptık.
Kardeş Türküler konser verdi. 10 bin yıldır birlikte yaşadığımız bu topraklarda, bizi ayrıştıranların, ayrıştırmaya çalışanların bunu başaramayacağını göstermeye çalıştık.
10 bine yakın insan dinledi. Mutluluğunu yaşadık. 
12 Eylül ile ilgili darbeye karşı olduğumuzu göstermek için, darbelerin ülkeye verdiği zararı en çok biz gördük ve biliriz. Nasıl mücadele verdiğimizi biz biliriz. Adana Barosu ile birlikte yaptığımız bu konserimiz de çok iyi geçti.
Yaşar Kemal sanat günleri Zeydan Başkanın Seyhan Belediyesi, döneminde başlattığı bir projeydi Büyükşehir’de devam ediyor .Yüzlerce  öğrenciye 1,5 ay  eğitim verdik atölyelerde. Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı sınıfları, 75 yıl Sanat galerisi, tiyatro salonları ve İnce Mehmet Kütüphanesi, buralar kullanıldı. Resim fotoğraf grafik, kısa film atölyeleri gerçekleştirdik.
Atölyeler den çıkan eserleri içeren bir kitapçığı Size hediye edeceğiz. Öğrencilerimiz devlet okullarından alındı. Katılmak isteyen Özel okullar kendi çalışmalarını yürüttü. Ama biz eğitimleri, tüm yazarları, tüm sanatçıları Devlet okullarındaki öğrencilerle buluşturduk.  Lise çağındaki çocuklarının kapak tasarımlarını, resim ve fotoğraf sunumlarını görürseniz bu çocuklarla sizde gurur duyarsınız. Tamamı 75. Yıl Sanat Galerisinde sergilendi. 

DORUK: Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak, diğer yıllara göre ne gibi farklılıklar olacak?


ORHAN: Türkiye sinemasını desteklemek, sanatı ve sanatçıyı halkımızla buluşturmak amaci ile 1969 dan günümüze Türkiyenin en prestijli festivallerinden biri olmayı başaran Altın Koza bu yıl 12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında  29.su ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
    Her geçen yıl büyüyüp değerlenen Altınkoza ödüllerinin de sektörü heyecanlandırdığını düşünüyoruz. 
    Geçmiste neredeyse her mahallesinde bulunan açık ve kapalı sinema salonları ile bir sinema kenti olan Adana sektore kazandırdıgı yönetmenler yapımcılar ve sinema emekçileri ile sektörün kalbinin attığı bir merkez olma özelliğini Altınkoza film festivali ile ödüllendirerek taçlandırmıştır. Bu yıl festivali Adananın tüm ilçeleri dahil olmak üzere halkımıza götüreceğiz. Adana’nın tamamı açık hava sinemasına dönecek.

DORUK: Kültürel sanatta olmazsa olmazlarınız nelerdir?


ORHAN: Festivalleri festival yapanın halkın olduğuna inananlardan biriyim. Festivallerde halka gitmeyi, halkla buluşturmayı çok önemsiyoruz. Geçen yıl 28. Altın Koza film festivalinde başlatmıştık. 12 ilçeye gittik. Ceyhan’da  bin kişi, Kozan’da 600 seyirciye ulaştık.  200 bin seyirciye ulaştık. Açık ve kapalı salonlarda Yazlık sinemalar festival bitinceye kadar tüm mahallelerde gezecek.
Başkan Zeydan Karaların en çok istediği Festivali halkla bütünleştirmek. 12-18 Eylül’de Adana eski tarihi sinema günlerine geri dönecek. Tüm ilçelerde ve  mahallelerde hedef 250 bin seyirciyi yazlık sinemayla buluşturmak.
 
DORUK: Kültür ve sanatta olmazsa olmazlardan size göre nedir?

 

ORHAN: Ben sanatın iyileştirici gücüne ve toplumu gelişimine vereceği katkının büyük önemi olduğunu düşünüyorum bu yüzden sanatın her dalının toplumun, her alanına ulaştırılması gerektiğini düşünüyorum .
 

DORUK: Hüseyin Orhan olarak çalışma sistemi, farkınız ne?

ORHAN: Adana halkı güneşin ısıttığı kadar sıcak bir halk, Adana halkı barışçıl bir halk, Adana halkı kardeşlik hukukunu bilen bir halk, Adana Türkiye’ye rol modeli olması gerektiğini düşünüyorum. Adana Aleviler, Sunniler, Kürtler, Türkler, Araplar, göçmenler, Ermeniler tamamı kardeşlik bağlarıyla aynı potada içinde erimişlerdir. Adana rengarenk bir gökkuşağı. Adana Türkiye’nin rol modelidir. Adananın kıymeti bilinmeli hak etiği sosyo-ekonomik yere gelmesi için tüm yetkili ve sorumlular elini taşın altına koymalı. Bunun en güzel örneğini Adana havaalanın kaldırılmasına karşı Zeydan Başkanın tüm Adanalılara yaptığı çağrıydı. “Siyaset Alanı değil Hava alanı” başarıya sonuçlanması tüm Adanıların yararına olacaktır.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sanatın, iyileştirici, ve, geliştirici, gücüne, inanıyoruz!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adana

Güncelleme: 06.07.2022
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı