301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Eylül 2021 - Cuma 16:15 Bu yazı 228 kez okundu
 
Belediyeler kaldırımları satsın!
Fatoş TEKBAŞ
adanadoruk01@gmail.com
 
 
Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg dünyayı karıştıran, yarıştıran, beyinleri ele geçiren, ekonomiye yön veren, teknolojiye yatırım yapan, insanları teknoloji kölesi yapan zevatlar.
Bir an önce uçan taksi araçlarını hayata geçirseler de, biz sade vatandaşlara kaldırımlar açılsın, trafik rahatlasın.
Tabii işin şakası bu…
***
Dünyanın 7 kıtasından üç kıtasına gitmiş biri olarak, gitmediğim iki Amerikan kıtası, Antarktika ve Avusturalya var. 
Bir sürü şehir gezdim. 
Kaldırıma park etmemiş araçlar görmedim. 
Hiçbir dükkan sahibi mallarını, ürünlerini kapı önüne, kaldırımlara sergilememiş. Kaldırımları, hatta dükkanının önünü babasının malı gibi kullanmamış. 
***
Kurtuluş Mahallesi 64003 sokak. Nam-ı diğer Amerikan Pazarı Sokağı. 13 Yıldır bu sokaktayım. Daha bir gün olsun kaldırımda yürümüş değilim, hep yolun ortasında, araç gelince sağa sola yalpalayarak önünden koşmuşum. 
Alganlar Apartmanı önünde bir berberimizin küçük dükkanı var, evin önündeki çekme kat yetmiyormuş gibi, belediyeye ait yolu ve ana yolu her zaman kapatıyor. Daha bir gün ne uyarıldığını ne de ceza yazıldığını da görmedim. Ben hiçbir zaman arabamı evimin önüne park edemedim. Dükkan sahipleri kendilerine ve müşterilerine ayırmış. 
Zabıtalar nerelerde geziyor bilemiyorum?
***
Reşatbey Mahallesinde hiç yürüyemezseniz, sağlı sollu arabalar park etmiş, yayalar aralarından, cambazlıkla, boş yerlerden geçmeye çalışırlarken de epeyce efor sarf ediyorlar. 
***
Kenan Evren Bulvarı, Sosyete Pazarının karşısında iki büfe var, her yeri kapatmış, insanlar orada kendine oturacak yer bulamıyor. İnsan sormadan edemiyor, oraları satın mı almış?  
Dükkan önleri yeterince denetlenemiyor, adamlarda kendi malları gibi keyfi kullanıyor. 
***
Mithatpaşa Mahallesi, Defne Caddesi, Güney Düğün salonu, saat 12’den sonra ses yasak, ama bunlar sabaha kadar gürültü yapıyorlar, sandalye taşıyor, sandalye indiriyor, aralarında sesli konuşmalar, orada bulunan 4, beş ev illallah demiş, seslerden gel de uyu!
Gürültü kirliliğinde üzerlerine yok gibi. 
***
Çınarlı mahallesinde öyle bir yer var ki…
Evlere şenlik!
Hemen Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nun sokağı.
Burası Kırtasiyeciler sokağı oldu. Bir iki sokak var ve bu sokaklar evlere açılıyor. Gelin görün iki insan yan-yana yürüyemez hale geldi. Kırtasiye dükkanları olan kişiler, ürünlerini kaldırımlara yollara sergilediği gibi, ara sokaklara da araçlarını park ediyor. 
Ayıptır söylemesi mübaşir gibi bağırıyorlar, hayır ya, siz Afrika da mısınız? 
Neyse, evlerine gitmek isteyen sokak sakinleri bazen şiddetle karşılaşabiliyor. Evlerine gidecekler, ara sokaklar istila edilmiş, araçlarını park ettikleri gibi, ürünlerini de yığmışlar. Ne düğün yapabiliyor, ne araç sokaklarına girebiliyor, ne misafirlerini ağırlayabiliyorlar.
Bunun sorumlusu kim ve bu kırtasiye sahipleri bu cesareti nereden alıyor?  Yollar kendilerinin olduğu gibi, ara sokaklara da işgal ediyorlar.
Belediyeler kaldırımları ve yolları dükkan sahiplerine satsın, yayalarda oradan geçerken bu cefaya bu eziyete katlanmasın. Yolların onların olduğunu bilsin. 
***
Dükkan sahipleri de bir nevi terör estiriyor. Ziyapaşa Bulvarı üzerinde Burger King ve yanındaki kafeler çerini çöpünü, kartonlarını kaldırıma bırakıyorlar. Bu görüntü kirliliği Ziyapaşa gibi yere yakışır mı? Neden çöp arabasının saatini beklemezler. Sağlı Sollu bu durum böyle, Büyükşehir Belediyesi yetkililerine duyurmak isterim. 
***
Sadece benim gördüklerim. 
Abidinpaşa Caddesi üzerinde mağazalar bütün ürünlerini kaldırımlara ve sokaklara sergilemiş, hiç mi bir yetkili bunu görmez.
***
Pazarlar Caddesi, Hacı Bayram civarı, bit pazarına doğru yürürken dükkanlar sıralı, bütün ürünler kaldırımda, burada kaldırım denen ŞEY hiç yok? Cadde çok işlek, ama yayalar araçların arasından geçiyor, illa birileri ölmeli mi? Kardeşim dükkanın camına kocaman bir yazı yazdır, müşteri kaldırımda ürün beğenmiyor ki, sonuçta dükkanına giriyor. Buralara acilen el atılmalı. Çeki düzen verilmeli. 
Esnaflar Odası Birliği’nin civarına hiçbir şey diyemiyorum. 
Orada küçük bir Suriye inşa edilmiş!
***
Saydam Caddesi, Balıkçılar pazarı sokağı… 
Esnaflar tarafından işgal altında. Sanıyorum belediye para kazanıyor, tohumuna para mı saymış, yayalar ölür se ölsün. 
Belediye parasını kazanmaya bakıyor.
Bir ara CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Fidan Vursavuş bu konularla ilgili epeyce konuşmuş, ilgilileri uyarmıştı.
Ne yazayım ki, aynı tas aynı hamam. 
Cemal Gürsel Caddesi keza aynı, sağlı sollu araçların park hali yerine gelmiş. 
Farkındaysanız, ne Yüreğir’i, ne Çukurova ilçesini yazdım. Sadece örnek diye bir kaç yeri yazdım. 
Seyhan ilçesi esnaflar tarafından işgal edilmiş, belediyelerde kaldırımları ve yolları satsın, kendisine ek kaynak çıkarsın.
Yayalar mı?
Canı çıksın!
 
Etiketler: Belediyeler, kaldırımları, satsın!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adana

Güncelleme: 02.12.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı