301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 19:29 Bu yazı 317 kez okundu
 
4 kalp ve allı turnalar sustu
Yumoş-Minik TEKBAŞ
adanadoruk01@gmail.com
 
 

Fonda tanıdık bir keman sesi, Farid Farjad’ın ‘Gölha’sı çalıyor. Kemanı inleten virtüöz Farid Farjad taa yüreğimden vuruyor her seferinde.

Bazen duymamayı, görmemeyi, bilmemeyi ister insan.

İşte o halet-i ruhiyedeyim.

Keşke dünyaya at gözlüğüyle bakabilsem ve bütün duygularım alınabilmiş olsa...

Sinir uçlarım tepki vermezse, şu zavallı kalbimi bu kadar yıpratmazsam.

Her geçen gün daha da netleşiyor, yaş aldıkça insanlara karşı gaddarlaşıyorum.

Hayatımda ki olmazsa olmaz kırmızı çizgilerim!!!

Ormanları (Ağaçlar), hayvanları ve üstleri kirli, yürekleri temiz çocukları tanımasaydım.

Gerçi vahşi sistem çocukluğu da çalıp dijitalin emrine verdi. Masumiyet zırhı uçunca, bu defa hem içi hem dışı kirlendi.

***
Artık duygularım yama tutmuyor.
Bir tarafım cehennem diğer tarafım alev topu, rasgele yakıyor içimi.

Cennetim dediklerim ellerimin altından bir, bir kayıyor.

Keşke dokunmasaydım diyorum, ıskalasaydım, teğet geçseydim, vurdum duymaz olaydım.

5 Temmuz bir ikindi sonrası, üç enik kedi, üst üstte istiflenmiş buldum.

Hiç tereddüt etmeden aldım elime, hiç sesleri çıkmıyordu ama nefes alıyorlardı. Üçünde de siyah kordon, gözleri kapalı, göbek bağları kop- mamıştı.

Öylesine işim çoktu ki, pandemiden yeni çıkmış bir millet olarak, kaybettiğimiz iki yılı telafi etmenin derdi bir telaşı vardı.

Yine de alıp eve getirdim, tişörtümü altlarına serdim, sulandırılmış sütü şırınga ile ağızlarına verdim, her iki saatte bir besledim, her iki saatte bir çişlerini yaptırdım.

Onlar ağlarken Ares’im de emin olun ağlıyordu, yanlarından bir an olsun ayrılmadı, hep merakla bekledi.

Salı ve çarşamba günü gıklarını dahi çıkarmadılar. Kakalarını yaptırdım, parmaklarımla çıkardığım oldu.

Biri siyah, biri beyaz, bir diğeri füme, siyah ve beyaz karışımı...

Ne olduğunun bittiğinin hiç farkında değiller.

Başlarında bir anneleri yok!

Üçüncü günü inleyerek annelerini aramaya başladılar.

Bir yandan da benim sağlık sorunlarım.

Kırık ayağım sızım sızım, bir sadık dostumuz tarafından paramparça edilen kolum ayrı havada, sıcaklık keza fena bastırıyor.

Onlar uyurken, o iki, üç saatte göre işlerimi ayarladım. Her inlemelerinde elimde süt şırınga başlarına koştum, çişlerini çıkardım, popolarını ılık suyla yıkadım, üşenmeden her gün altlarını değiştirdim.

6 uykusuz gece geçirdim.

Bir gün üç saatliğine bakmaları için Berda Çiçek’te Hayvansever arkadaşım Sevim Karaca’ya, başka zaman da, günü birlik denize gitmek için komşum Nura İpekbayrak’a bıraktım. Nasıl bakacaklarını tarifini yaptım.

Sivrisinekler ayağımı delik deşik etmişlerdi, tuzlu su iyi gelir demiştim.

***

Dokunmasaydım, erkek kedi veya köpekler par- çalayarak yiyeceklerdi. Diri diri de gömülmezler ki, el vicdan yani.

Bunca kötülük kol geziyorsa, iyi insan dedikleri- mizin susmasından, görmemesinden, duymama- sından, umursamamızdan kaynaklanıyor, bilin istiyorum. Tepki vermeyen, sinirleri alınmış bir millet haline geldik.

Ne ara insanlığımızı vicdanımızı, merhametimizi, şefkatimizi kaybettik?

***

Dediğim gibi 5 Temmuz günü, 3 enik kedi, göbek bağı kopmamış, gözleri açılmamış Ata-türk Parkı’nda istif halinde buldum. Kayıtsız kalamadım, eve getirdim. Benden öncede muhakkak gören olmuştur diye düşünüyorum. Hangi vicdansız bu kedileri alır getirir parka açık alana bırakır ki?

9 gün yaşatabildim, olmadı, bulduğum yere götürüp sabahın erken saatinde gömdüm.

Böyle olunca gururum inciniyor, hevesim kırılıyor, kendime küsüyorum, göz yaşlarına boğuluyorum.

Her seferinde kendime şerh koyuyorum bir daha asla alma onların felaketi olma diye. Tenha ve ıssız gönlüme iyi geliyorlardı.

ANNESİZ KALMAK

Arkadaşım Hayvansever Songül Barut aradı. Sokaklarında bir köpeğin doğum yaptığını, 8 yavru doğurduğunu, belediyeyi aradıklarını ama gelip almadıklarını bana söylemişti. Bende anne onlara bakmıyorsa siz bakın aç kalmasınlar demiştim.

Bir şekilde yolumu düşürdüm, iyi mi ettim kötü mü ettim, siz karar verin.

Muhasebecime gittim, giderken yanımda su kabı, köpekler için mama tozu götürdüm. Arkadaşı aradım, ben enikleri buldum, önce bir tane dediler, sonra üç tane çıktı. Bulundukları yer Tepebağ kazı çalışmalarına on adım mesafede, ağaçların altında üç enik köpekti. Üstlerinde milyonlarca kene kaynıyordu. Biri iki tane kan emiciyi çıkarıp taşla ezdim. Bir iki şırınga çekip dişlerinin arasından bıraktım, birkaç damla da olsa su içirmeye çalıştım.

Oradakilerine yarın kene ilacı getirip, ilaçlayacağımı söyledim. Ertesi gün onca işimin arasında gittim, üç eniğin boynuna ve kuyruk kısımlarına kene damlası damlattım.

Süt tozunu sulandırıp içirdim, gerisini arkadaşıma Songül Barut’a verdim, ‘Sen içirirsin’ diye. Arkadaşım arayıp birinin üzerinden araç geçtiğini söyledi. Hadi gel de üzülme, daha enik kediler aklımda iken...

Kardeşimi ikna edip birlikte gittik, füme renginde olan enik yavrunun durumu içler acısı idi, boynu enfeksiyon kapmış, balon gibi şişmişti.

Çukurova Veterinerliği’ne getirdik. Arabayla eniği ezen taksi şoförü gelip veterinere birazda olsa ödeme yaptı. İyi niyetliydi.

Veteriner Mete Metin’in an- nesi ayağını kırdığı için klinikte değildi. Yardımcısı eniğin boy- nundan yarım litre irin çıkardı. İğnesini yaptı.

‘Yarında getirin’ dedi.

Arkadaşıma bıraktım, çünkü benim evimin balkonundan aşağıya düşme ihtimali 100 yüzdü.

Ertesi günü yine kardeşim Zeynel Abidin Tekbaş araba- sıyla gelip üç eniği kafese koyup veterinere getirdik, yine eniğin boynu bu defa daha çok şişmişti. Yine iltihabı akıttı, 4 iğne yaptı. Veterinere bu kadar iğneyi bu küçük beden kaldırmaz dedim. Diğer eniklere bol bol kene ilacı sürdü.

16 Temmuz günü gece on gibi Songül Barut beni arayınca, içime doğmuştu, minik yavruyu saat 9 gibi kaybetmiştik.

En azından son dakikasında acı çekmeden öl- düğünü düşünüyorum, çünkü ağrı kesici vur- muştu. Bugünde onu doğduğu yere gömdük. Bir adı bile yoktu.

16 Temmuz 2016 yılında bana bir darbe ge- cesinin ertesinde gelen oğlum Ares’in 5 yıl dö- nümü idi, emin olun hislerim çok karışıktı, sadece oğluma sarılıp gözlerinden öptüm, iyi ki hayatıma girmişti.

Ciddi anlamda kısırlaştırılma yapılmadığı sürece, bir köpek ortalama 8 enik doğurursa, 6 ay sonra bir daha doğum yaparsa 16 köpek ve bunun yavruları da tek tek doğum yaptığını düşünürseniz bu sayı yılda 50 eder. Onlara da yazık, bizlere de yazık. Götürülüp birde dağlara atılıyorlar. Projesini yazdım, devletin kasasından tek kuruşta çıkmaz, ben bu ülkede bu sorunu 5 yılda çözerim. İddialıyım. Başka yazıya kalsın, şu an yüreğim şu an lime lime...

ALLI TURNAM

Allı Turnam içimde hep hüznü çağrıştırır. 2017 yılında Japon tur- nalarının belgeselini seyretmiştim, Rabbim allamış pullamış kılı kırk

yararak yaratmış. Muhteşem yaratmış!

Biliyorsunuz gökyüzünün Fatihi’dir kartallar. Jean Reno’nun “Rüzgar’ın kardeşliği” filmini mutlaka izlemelisiniz. Bir çocuk ve bir kartalın serüvenini anlatıyor.

2012 yılında yayımlanan ‘İtin Tekiydi Yoldaşlarım’ kitabımda bir bölüm kartallara ayırmıştım. Lütfen sizde okuyun, kartalların hayat hikayelerini, hüzün ve mutluluk eş anlamlıdır.

Lafı uzatmayacağım. En naif, en kırılgan, benim ütopyam olan kuş serçelerdir. Hayvan deyip geç- meyelim, onlarında duyguları, hisleri var ve sadece mantık yürütemez ve konuşamazlar.

Tuz gölünde binlerce Flamingolar ölmüş, nasıl üzüldüm anlatamam. İnsan oğlu sırf kendi egosu geleceği için yer altı kaynaklarını kuruttuk- ları gibi, gölleri de kuruttular. Yok mu bunun bir ortası?

Nerede bizim bilim adamlarımız, ne işe yarıyor, neden tepkilerini ortaya koymuyorlar?

Anne flamingolar bu ölüleri görmemiş midir?

Filler bile birini kaybederken günlerce aile- cek yas tutarlarmış?

Neden benim ülkemde ormanlar yok oluyor?

Neden benim ülkemde çocuklar yatağa aç giriyor?

Neden benim ülkemde kadınlar öldürülüyor?

Ve neden benim ülkemde hayvanlar katliam katliam yok ediliyor?

Korada ortak ses çıkarmadığımız için, hepimiz suçluyuz. Sağlıklı bayramlar diliyorum iyi insanlara ve evrendeki canlı ve bitkilere...

 

 
Etiketler: 4, kalp, ve, allı, turnalar, sustu,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adana

Güncelleme: 16.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı